Program Baby Signs®

Program Baby Signs® je úplně první program znakování vytvořený speciálně pro slyšící děti. Vznikl v 80. letech 20. století v USA a je z celosvětového hlediska tím nejrozšířenějším. Je vyzkoušen v mnoha zemích a jeho přínosy byly prokázány v různých kulturních a jazykových prostředích. V Česku a na Slovensku se používá od roku 2008.

Proč jsem se rozhodla znakovat s Baby Signs?

Na internetu kolují různé informace o znakování. Ale vždy mi chybělo mít všechny potřebné informace na jednom místě a taky funkční návod, jak s dětmi v praxi znakovat. 

Když jsem objevila program Baby Signs, dozvěděla jsem se vše, co jsem v tu chvíli potřebovala vědět. Jednotlivé informace do sebe zapadaly jako dílky do skládačky a najednou jsem více porozuměla tomu, proč se mi v začátcích se znakováním tak úplně nedařilo.

Zaroveň jsem měla po ruce jednoduchý návod s konkrétními kroky, kterých je dobré se držet, aby znakování opravdu začalo fungovat i u nás doma. 

Navíc jsem získala video-slovníček 100 nejčastějších znaků, kde jsem se mohla inspirovat, a také další materiály jako knížky a písničky, které mi celé znakování usnadnily.

Tyto materiály se používají také v kroužku znakování

✅ Právě díky video-slovníčku mi odpadlo vymýšlení znaků, na které prostě často není kapacita.

✅ Za pomoci jednoduchého a fungujícího návodu jsem věděla, čeho se držet, abychom ve znakování vytrvaly, i když na to zrovna nebyla doma nálada nebo kapacita.

✅ A díky dalším podpůrným materiálům bylo snadné znakování hravou formou zařadit do běžného dne, aniž bych na to musela nějak speciálně myslet nebo se do toho nutit. 

Obrovskou výhodou je kroužek Znakujeme se zpěvem a hrou, který pomáhá maminkám udržet motivaci spolu s dalšími maminkami a dětmi a hlavně se v něm naučí aktivně znakovat. Nemusejí tak po večerech hledat žádný čas na přípravu a sebevzdělávání. 

Baby Signs ucelený program, který vám nabídne vše, co potřebujete ke znakování, aby bylo pro vás co nejjednodušší a opravdu jste začali doma znakovat. Program Baby Signs se mi osvědčil a díky němu doma znakujeme. A proto jej šířím dál. 

Více o programu

Vznik programu

Doktorky vývojové psychologie Linda Acredolo a Susan Goodwyn před více než 40 lety objevily, že děti ve věku 10 až 24 měsíců spontánně používají jednoduchá gesta a znaky, aby vyjádřili své myšlenky. Začaly se tedy zabývat tím, co se stane, když rodič tuto přirozenou schopnost dětí podpoří a znakovou zásobu dětem rozšíří. Tím se odstartoval dlouholetý výzkum, který trval více než dvě desetiletí a byl sponzorován Národními Instituty zdraví (NIH) v USA. Výzkum ukázal, že program Baby Signs má významné přínosy jako je snížení frustrace dětí a rodičů, posílení vzájemného pouta, rozvoj emoční inteligence, rychlejší osvojení mluveného jazyka a také zvýšení IQ.

Autorky programu během svého výzkumu vydaly celkem 3 knihy zabývající se přínosy znakování a jejich pozitivnímu vlivu na celkový rozvoj dítěte. V mnoha prestižních časopisech, novinách i televizních pořadech nejen v USA, ale v ČR vyšly reportáže o programu Baby Signs a jeho výhodách.

Proč je Baby Signs tak populární?

Dodnes je program Baby Signs nejpopulárnějším programem znakování se slyšícími dětmi a rodiče jej volí zejména proto, že je to program, který:


Zjistěte víc na semináři a v kurzech

Více o programu, výzkumu a konkrétních přínosech probíráme na semináři o znakování pro rodiče, kde také poskytuji informace o tom, jak s dětmi začít znakovat. Vypsané termíny a přihlášku na seminář najdete na této stránce.


Součástí programu Baby Signs jsou i zábavné kurzy pro děti s názvem Znakujeme se zpěvem a hrou. Tyto kurzy byly rovněž vytvořeny vývojovými psycholožkami L. Acredolo a S. Goodwyn a to tak, aby odpovídaly vývojovým potřebám dětí ve věku 6-36 měsíců. Kurzy zprostředkovávají možnost naučit se znakovat hravou formou a zároveň vytvořit komunitu znakujících rodičů, kteří se mohou vzájemně inspirovat a podporovat. Více o mých kurzech v Uherském Hradišti najdete zde.

Přidej se ke znakujicím maminkám i ty: