5 kroků k úspěšnému znakování

Už víš, že chceš znakovat. Ale možná se ptáš, jak teda vlastně začít? 

V tomto krátkém článku ti přináším 5 konkrétních kroků, díky kterým můžeš hned začít.

1️⃣ Rozhodnutí


Na začátku všeho stojí tvé rozhodnutí. Možná se to zdá jako logické, ale pokud se pro něco opravdu nerozhodneme, těžko docílíme nějakých výsledků. To platí nejen pro znakování. 

Už jsi zjistila, jaké má znakování přínosy a v čem všem vás může doma obohatit a chtěla bys to vyzkoušet. Ale jako každá dovednost, co naše děti učíme, vyžaduje naše pevné rozhodnutí a první krok k akci. Pojď si tedy říct:  "Jdu do toho!" Právě tohle rozhodnutí a tvoje PROČ je to, co tě požene dál, i když to začne trochu váznout. Jaké je tvoje proč? Napiš si to.



2️⃣ Plán


Aby tvé počínání někam směřovalo, je dobré mít plán. Ten se může lišit podle toho, jak to tobě a vaší rodině bude vyhovovat. Je ale důležité si jej stanovit, abys věděla, kudy se ubírat a podařilo se ti vytrvat a udržet si konzistenci a chuť. Stanov si tedy, kdy konkrétně se znakování budeš během dne věnovat. Ze začátku je totiž dost problematické začít zničehonic znakovat každé slovo. Proto začni pomalu a postupně. Ideální je navázat znakování na nějakou rutinu. Třeba na čas jídla nebo koupání, které víš, že se opakují každý den. 



3️⃣ Jen pár znaků do začátku


Jaké znaky jsou pro tebe a tvé děťátko v tuto chvíli nejrelevantnější? Pokud sis vybrala navázat znakování na čas jídla, pak si můžeš zvolit znaky JÍST, PÍT a JEŠTĚ. Jak budeš tato slova znakovat, je na tobě. Můžeš si vymyslet své vlastní znaky, ale pokud ti dochází nápady, doporučuji video-slovníček se 100 nejčastějšími znaky, se kterým ti celé vymýšlení odpadne. Pak pamatuj, že při každém společném jídle, například při snídani, obědě a večeři, zaznakuješ zvolené znaky.

Postupuj stejně i při večerní rutině koupání, kde můžeš použít třeba znaky KOUPÁNÍ, KAČENKA, SPÁT. 

Ze začátku je méně spíš více. Začni tedy třeba s těmito 6 znaky a pár dní u nich takto vydrž. Sama uvidíš, jak jednoduché nebo těžké je pro tebe na to pokaždé myslet. 

Inspiraci na znaky najdeš také na mé FB stránce S dětmi hravě. 



4️⃣ Přidáváme další znaky


Jde ti to? Dokážeš několik dní po sobě při zvolených rutinách ukazovat dané znaky? Pak je čas přidat další znaky. Přidej jednak další znaky do zavedených rutin - například BRYNDÁK, STAČÍ k vašemu společnému jídlu. Můžeš si přidat i další rutiny jako je třeba ranní vstávání se znaky PŘEBALOVÁNÍ, OBLÉKÁNÍ, NOČNÍK, MLÉKO apod. Můžeš také zavést společné prohlížení knížek s oblíbenými obrázky nebo se naučit znaky různých zvířátek a předmětů, které potkáváte na pravidelných procházkách (PES, AUTO, MIMINKO, PTÁČEK,…)



5️⃣ Hlavní zásady správného znakování


Důležitou zásadou při znakování je ukazovat znak vždy se slovem. Dítě se učí vždy i dané slovo, nijak ho v rozvoji řeči nebrzdíš. Ale dáváš mu zároveň možnost pojmenovat věci i jiným způsobem, který je pro dítě daleko dříve uchopitelnější. 

Další zásadou je, že znak ukazuješ tak, aby na tebe tvé dítě vidělo. Ale nemusí se na tebe dívat pokaždé (vždycky se totiž dívat nebude 😁). Ideální je nejdříve dítě nějak zaujmout, snížit se na jeho výšku (v případě miminka se na něj dobře naklonit). Pak promluvit a klidně několikrát zopakovat, aby dítě melo možnost tvá slova i znaky pojmout. Měj na paměti, že pro dítě jsou to velké věci a potřebuje čas a prostor. 



*️⃣ Perlička na závěr

 

Nejen při znakování, ale v jakékoliv komunikaci s dítětem (a to už od narození) je dobré dělat v projevu pauzy a dát tak dítěti prostor, aby se mohlo také vyjádřit. Ne-u-mluvit ho, ale ukázat mu, že komunikace je od toho, že se do ní zapojují oba. I když máš úplně malé miminko, které ještě nijak neodpovídá, dělej pauzy, podívej se na miminko a dej mu prostor na jeho reakci. I pohyb očí, nějaký zvuk nebo zavrtění je komunikace. 

Tak už na nic nečekej a pusť se do toho! Jaké znaky si do začátku zvolíš?


Pokud ti to moc nepůjde, nevěš hlavu a nebuď na to sama! Přidej se do kroužku Znakujeme se zpěvem a hrou, kde to zvládneme společně a hravě.  


Budu ráda, když mi dáš vědět, jak vám to doma jde. 

Mgr. ŠÁRKA VELČOVSKÁ
lektorka znakování
S dětmi hravě

Mou misí je motivovat maminky ke znakování, aby se díky němu se svými dětmi dorozuměly co nejdříve, navázaly parťáckou komunikaci a zároveň podpořily celkový rozvoj i inteligenci svého děťátka.