Jak na nejčastější překážky při znakování

Nejprve ti chci pogratulovat k tomu, že ses rozhodla se svým děťátkem znakovat! Je to krok, který se tobě i tvému kulihráškovi mnohonásobně vrátí! 

Může se ale stát, že hned na začátku narazíš na některé překážky, se kterými se mnoho maminek potýká. Většinou jsou to také důvody, proč znakovaní vzdají. To je ale velká škoda! Proto jsem se rozhodla ty nejčastější překážky sepsat i spolu s tím, co ti může na tvé cestě pomoci. 

Na úvod bych ale ráda řekla, že tou nejlepší pomocí při znakování je NEBÝT NA TO SAMA:

👉 mít možnost se na koho obrátit s dotazy

👉 moct probrat své zkušenosti

👉 mít k ruce materiály, které ti všechno usnadní

👉 nemuset nic hledat, vymýšlet, tvořit... 

Pokud na to nechceš být sama, přidej se do kroužku Znakujeme se zpěvem a hrou

A teď už k tomu, co tě na tvé cestě znakováním může potkat:


⛔ Nedaří se ti na to myslet


I když sis udělala plán, prostě ho nedokážeš dodržet. Například, když sis stanovila, že budeš znakovat při jídle, většinou si na znakování vzpomeneš až po jídle. Někdy je péče o miminko či batole tak náročná a hektická, že myslet v tom všem ještě na znakování, se zdá být úplně mimo mísu. Moc dobře to znám. 


💁➡️ Na to ti může pomoci, když si svůj plán nalepíš na lednici nebo na jiné dobře viditelné místo, takže ti to bude stále připomínat. Také ti může pomoci, když si například na jídelní stůl dáš obrázky s jídlem a pitím, které budou také sloužit jako připomínka a zároveň je můžeš použít jako názornou ukázku pro dítě. Nějaké obrázky si můžeš dát také například do koupeny nebo k přebalovacímu pultu a podobně. 


Pokud se ti to ani tak nedaří, doporučuji kroužek znakování, který tě fakt nakopne, udrží tě v tom být konzistetní a dostaneš v něm podpůrné materiály, které doma každý den využiješ. 



Přestala jsi na několik dní úplně znakovat


Šlo to všechno v pohodě, ale pak přišly zoubky nebo nějaká jiná potvůrka a ty jsi to odložila na vedlejší kolej? Naprosto tomu rozumím a můžeš zůstat klidná - stává se to úplně běžně. 


💁➡️ Právě proto je dobré mít sepsaný svůj plán s konkrétními znaky, abys věděla, k čemu se vrátit a kde znovu navázat. To, že pár dní výjimečně neznakuješ, nevadí. Ale aby se dostavil výsledek a dítě pochopilo, že znaky slouží ke komunikaci, je potřeba být konzistentní a vytrvalá. Ze začátku se to stane klidně několikrát, že přestaneš. To, co odlišuje úspěšně znakující maminky od těch neúspěšných, je právě to, že ty úspěšné se k tomu nakonec pokaždé vrátily. :))  



Dítě neznakuje zpátky


Znakování je jen jedna dovednost z těch všech, které se dítě v prvních letech života učí. Proto to chce čas. To, kdy dítě začne znakovat zpátky, záleží na jeho věku ale i individuálním vývoji. Každé dítě je jiné. Pokud začínáš už s miminkem, může trvat o něco déle, než dokáže znakovat zpátky. Ale má to výhodu v tom, že máš o to víc času, aby ses se znakováním sžila ty sama. Taky z toho můžete pak o to déle těžit. 


Pokud máš batole okolo roku, může začít znakovat rychleji, ale také se může zrovna zaměřovat na jinou důležitou dovednost (například na chůzi). A pokud už máš starší dítko, může v tom hrát roli to, že dítě doteď s tebou tolik nekomunikovalo, protože nemělo jak, takže to chce čas, než pochopí, že už to teď jde. 


💁➡️ Důležité je vytrvat a nevzdávat to. Vytrvat ti pomůže kroužek znakování, který má 12 lekcí - tedy 12 týdnů se znakováním, zábavným programem, ostatními maminkami a dětmi ve skupině a podpůrnými materiály. 



Skepse v okolí


Možná, že tobě přijde znakování zajímavé, ale od partnera nebo prarodičů slyšíš různé průpovídky a jsou proti. Pokud to tak máš, chápu, že ti to není úplně příjemné. 


💁➡️ Ale ty už teď z mého videa o znakování znáš dobré argumenty, proč znakovat. Můžeš tedy zkusit použít některé z nich. Pokud ani to nezábírá, není to důvod to vzdávat. Znakování není nijak složité a učí jej stejně jen maminka. Není tedy potřeba nějakého speciálního souhlasu od okolí. Prostě začni. Jakmile bude dítě znakovat zpátky, uvidíš, jak okolí najednou změní pohled na věc. 


A pokud na znakování nechceš být sama, podporu najdeš v kroužku znakování, kde najdeš další znakující maminky, které to mají třeba podobně jako ty. 



Nemám na to čas


Možná máš pocit, že na tohle nemáš čas.

Tak tohle je pocit, který míváme často, když chceme začít s něčím novým. Ať už je to cvičení, zdravé jídlo, víc času na sebe nebo třeba znakování… Přiznejme si ale na rovinu, že je to jen výmluva. 


💁➡️ Pokud to tak cítíš, pravděpodobně jsi přeskočila první krok k úspěšnému znakování - a to je rozhodnutí a tvoje PROČ. Je opravdu jen na tobě, jestli budeš znakovat nebo ne. Ale okno příležitosti je docela krátké a stojí za to ho maximálně využít. Přečti si 10 důvodů, proč začít znakovat a připomeň si, proč to má smysl. Co z toho je pro tebe důležité? Urči si priority a nevzdávej to. Raději se přidej do kroužku znakování Znakujeme se zpěvem a hrou, kde to hravě zvládneme společně! 💪

⬇️ ⬇️ ⬇️

Znakujeme se zpěvem a hrou

V zábavném kurzu provedu tebe a tvé děťátko znakováním

☘️ 12 lekcí s medvídkem Beebo

☘️ hravou formou se naučíme až 72 znaků

☘️ užitečná témata: jídlo, oblékání, zvířátka, pocity a další

☘️ veselé písničky, které dostaneš i na doma

☘️ Montessori aktivity pro nejmenší

Vynechala jsem nějakou překážku, na kterou jsi narazila? Napiš mi, s čím se potýkáš nebo s čím potřebuješ pomoci. Společně najdeme řešení. 

Mgr. ŠÁRKA VELČOVSKÁ
lektorka znakování
S dětmi hravě

Mou misí je motivovat maminky ke znakování, aby se díky němu se svými dětmi dorozuměly co nejdříve, navázaly parťáckou komunikaci a zároveň podpořily celkový rozvoj i inteligenci svého děťátka.